C – Usterka akumulatora

We wcześniejszych modelach opli,  zdarzały się różne objawy uszkodzonego akumulatora. Najczęstsze z którymi można się spotkać to:

  • wyraźna zmiana jasności świateł przy nagłych zmianach obrotów silnika (zbyta mała pojemność baterii aby skompensować różnice napięć na alternatorze)
  • przepalające się notorycznie żarówki, mrugające „ledy” (najczęściej problem podobny jak wyżej  – tylko bardziej zaawansowany, często tez regulator napięcie na alternatorze)
  • najbardziej oczywisty objaw to brak możliwości uruchomienia silnika

W najnowszych modelach aut robi się jednak znacznie ciekawiej. Elektronika pokładowa która ma czuwać nad parametrami wszystkich elementów, bardzo często nie ma algorytmu żeby zasygnalizować najbardziej oczywisty problem – usterkę akumulatora

Nominalnie bateria powinna posiadać napięcia ok 12,7V w stanie spoczynkowym, powinna być ładowana ok 14,5-14,9V. W takich zakresach pomiary są poprawne i żaden „czujnik” nie będzie meldował problemów. Jednak w miejscach gdzie z czasem przychodzi jesień, nasze auto stwierdzając zaniżoną temperaturę, włącza kilka dodatkowych obwodów.
Problemy zaczynają w momencie kiedy odbiorniki zaczynają dość mocno drenować baterię przygotowując silnik do włączenia. W dieslach najbardziej wymagające są świece żarowe. Szczególnie w modelach z opcją start-stop robi się problem bo świece maja dodatkowy czujnik. W chwili znacznego obciążenia elektronika zaczyna wariować i efektem są bardzo ciekawe błędy 

 

Wygląda jak niewykasowane błędy z poprzednich naprawa, jednak po wykasowaniu pojawiały się ponownie, w różnych wariantach. Tu P0671 do P0674 to numery uszkodzonych świec żarowych na poszczególnych cylindrach.

Po wymianie akumulatora błędy się nie pojawiały,  światła nie mrugały, silnik uruchamiał się bez najmniejszego opóźnienia.